piątek, 18 lipca 2014

SERIALE: 5 najciekawszych seriali kryminalnych spoza USA

Choć od lat za wylęgarnię dobrych serialowych produkcji bezsprzecznie uważa się USA, to poziomem dorównuje jej (a czasem i przewyższa) sporo seriali m.in. ze Szwecji, Norwegii czy nawet... Nowej Zelandii. Mówi się o nich mniej, ponieważ większość jest kierowana na lokalne rynki, a poza tym, pomimo wielu zalet, europejskie obrazy wciąż mają o wiele mniejsze budżety od swoich amerykańskich konkurentów. Co jednak sprawia, że grono widzów "Very", "Top of the Lake" czy "Wallandera" wciąż się powiększa?

Przede wszystkim klimat i odmienność. Sceny bywają dłuższe, postacie wyrazistsze, a morderstwo nie zawsze jest najważniejsze. Czy wiecie, jak żyje przeciętny Nowozelandczyk? A może chcielibyście się dowiedzieć, jak wygląda prowincjonalne miasteczko w Szwecji? A brytyjska wieś? Co można robić na brytyjskiej wsi...? "Przygodę poznawczą" zawsze można rozpocząć od dobrego serialu. A przy okazji poznać odpowiedź na klasyczne dla kryminału pytanie: "Kto zabił?".

1. Vera (Wielka Brytania, 2011-2014)
Brytyjska produkcja o aspołecznej pani detektyw Verze Stanhope, oparta jest na powieściach Ann Cleeves. Jak w licznych wywiadach wspomina Cleeves, główna bohaterka jej kryminałów "powstała z irytacji faktem, że nawet pisarki-feministki na główną postać wybierają młode, piękne i szczupłe kobiety. Vera nie reprezentuje żadnych z tych cech". I to prawda. Serialowa Vera to otyła kobieta po pięćdziesiątce, która nie dba ani o siebie, ani o swoich bliskich. Bywa apodyktyczna, rzadko się uśmiecha, non stop pracuje, a w jej domu panuje wieczny bałagan. Jak dotąd stacja ITV wyprodukowała 4 sezony po 4 odcinki każdy. I zapewne na tym nie poprzestanie, bo serial wciąż ma sporą oglądalność.

2. Top of the Lake (Nowa Zelandia, 2013)
Nowozelandzki 7-odcinkowy serial z polskim akcentem. "Tajemnice Laketop" (bo tak brzmi polska nazwa) opowiada o śledztwie w sprawie zaginięcia ciężarnej 12-letniej dziewczynki. W rolę policjantki Robin Griffin, wcieliła się amerykańska aktorka Elisabeth Moss, znana m.in. z "Przerwanej lekcji muzyki". Akcja "Tajemnic Laketop" rozgrywa się w niewielkim, sennym miasteczku, którego mieszkańcy powoli odkrywają swoje tajemnice z przeszłości. W serialu pojawia się także polski aktor Jacek Koman (od kilku lat grywa w TVN-owskich "Lekarzach"), który wykreował tu rolę zasługującą na owacje na stojąco.

3. Wallander (Szwecja, 2005-2006, 2009-2010, 2012-2013)
W tej chwili to chyba najbardziej znany europejski serial. "Wallander" podobnie jak "Vera" powstał na podstawie cyklu powieści, którego autorem jest jeden z najpopularniejszych na świecie pisarzy kryminałów, Henning Mankell. Powołany przez niego do życia Kurt Wallander, to śledczy z ok. 20-tysięcznego miasteczka Ystad. Wallander jest rozwodnikiem i ma córkę Lindę, która też jest policjantką i często współpracuje z ojcem. Jak dotąd powieści z Wallanderem powstało 10, natomiast odcinków serialu - 32 (w 3 sezonach).

4. Luther (Wielka Brytania, 2010-2013)
John Luther to kolejny detektyw, który rzucając się w wir pracy, kompletnie traci kontrolę nad swoim życiem prywatnym. Wydaje się, że odejście żony to największa tragedia, jaka może spotkać tego bohatera, lecz do czasu... W rolę smutnego detektywa w płaszczu wcielił się Idris Elba, aktor święcący od dłuższego czasu triumfy nie tylko w telewizji, ale i na dużym ekranie. W ciągu kilku ostatnich lat zagrał m.in. w takich filmach jak: "American Gangster", "Pacific Rim", "Thor: Mroczny świat" czy "Mandela: Droga do wolności". 

5. Morderstwa w Fjallbace (Szwecja, 2013)
Na koniec wisienka na torcie, czyli mój ulubiony serial spośród wyżej wymienionych. "Morderstwa w Fjallbace" to kolejna produkcja oparta na podstawie cyklu powieściowego Camilli Lackberg - obecnie jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Serial składa się z 6 pełnometrażowych odcinków, a ich akcja rozgrywa się w tytułowej Fjallbace - małej szwedzkiej miejscowości, i jest prowadzona dwutorowo: współcześnie, gdy bohaterowie prowadzą śledztwo oraz w przeszłości, zawsze ściśle powiązanej z mającymi obecnie miejsce wydarzeniami. Bohaterami serialu są inspektor Patrick Hedstrom oraz jego żona, autorka powieści kryminalnych, Erika Falck. Sielska Fjallbacka, jak zdawałoby się wielu, kryje mnóstwo tajemnic i niezabliźnionych ran sprzed lat.

1 komentarz: