czwartek, 7 sierpnia 2014

SERIALE: 5 czarno-białych seriali, które powinieneś obejrzeć

Stare seriale mają to do siebie, że interesujący i specyficzny klimat nieco gryzie się z archaicznym montażem i naiwnymi współcześnie rozwiązaniami fabularnymi. Ale i tak mają swój urok i uważane są za kultowe. Dzisiejsi piętnasto- czy nawet dwudziestolatkowie nudzą się, oglądając odcinki np. "Czterech pancernych i psa", gdzie jedna scena potrafi trwać kilka minut, a wszystko oparte jest nie na akcji, tylko na dialogach. Podobnie jak z "Pancernymi" jest także z innymi serialami tamtejszej epoki, szarych lat 60. Co jednak ważne - w przeciwieństwie do dzisiejszych seriali, stare polskie produkcje w niczym nie ustępowały zagranicznym. W poniższym zestawieniu znalazły się 4 polskie i 1 zagraniczny serial; prawdziwe hity, o których z jakiegoś powodu zapomniano szybciej, niż o wspomnianych "Pancernych" czy "Stawce większej niż życie". Kolejność alfabetyczna.

1. Do przerwy 0:1
Na Youtube nie mogłem znaleźć żadnego odcinka serialu, więc w miniaturce znajduje się jego kinowa, 1,5-godzinna wersja pt. "Paragon gola". Wracając jednak do "Do przerwy 0:1", był on serialem skierowanym do młodzieży (dziś już się takich nawet nie robi) i został zrealizowany na podstawie powieści popularnego wówczas pisarza, Adama Bahdaja. Serial składał się z 7. odcinków, w których udział wzięli m.in. znany z "Alternatyw 4" Roman Wilhelmi. Główną rolę zagrał natomiast Marian Tchórznicki, dubbingowany (!) przez aktorkę Krystynę Chimanienko, która lepiej "grała" głosem od 14-letniego wtedy Tchórznickiego. Serial opowiadał o perypetiach grupki chłopców, którzy bardzo chcieli wygrać podwórkowy turniej drużyn piłkarskich. Ich wielkie plany i marzenia o zwycięstwie rozwiewają nieuczciwi dorośli, którym chłopcy muszą stawić czoła, z tytułowym Paragonem na czele. Początkowo serial nie spodobał się komisji kolaudacyjnej (musiała ona zatwierdzić każdą produkcję, żeby znalazła się na ekranach), która twierdziła, że realizatorzy pokazali za dużo "starej i brzydkiej Warszawy, a za mało nowoczesnej, socjalistycznej". Jakoś jednak udało się go przepchnąć przez cenzurę, a młodzi widzowie przyjęli serial z wielkim entuzjazmem. Sukcesem okazał się także m.in. w Szwecji, która uznała "Do przerwy 0:1:" za bardzo dobrą produkcję.

2. Kapitan Sowa na tropie
Spośród wymienionych w tym poście seriali, ten powyżej jest moim ulubionym. "Kapitan Sowa na tropie" należy do tych seriali, które - mimo niewielkiej ilości wyprodukowanych odcinków (ma zaledwie 8) - trzymają wysoki poziom. Serial wyemitowany po raz pierwszy w latach 1965-1966, a jego reżyserem był znany z późniejszego "Bruneta wieczorową porą" czy "Misia", Stanisław Bareja. "Kapitan Sowa" opowiadał o przygodach kapitana milicji obywatelskiej (w tej roli Wiesław Gołas) i jego pomocniku, Albinie (Michał Szewczyk). W każdym z tych 8. 25-minutowych odcinków, zagrali natomiast inni znani aktorzy, m.in. Pola Raksa, Kalina Jędrusik, Bohdan Łazuka i Janusz Gajos, i w każdym także główni bohaterowie rozwiązywali inną, kryminalną sprawę: raz było to zabójstwo pracownika zagranicznego cyrku, innym zaś chodziło o seryjnego mordercę kobiet z miejscowości wypoczynkowej.

3. Przygody psa Cywila
Grubo się mylicie, sądząc, że pierwszym serialem opowiadającym o psie-policjancie był niemiecki "Komisarz Rex" lub, co gorsza, polski "Komisarz Alex". Otóż nie! To bowiem Polacy już w 1970 roku owczarka niemieckiego uczynili tropicielem wszelkiej maści złoczyńców. "Przygody psa Cywila" składały się z 7. odcinków, w których główną rolę grał Krzysztof Litwin, czyli sierżant Walczak, a partnerowali mu Wojciech Pokora - serialowy porucznik Zubek oraz Marian Łącz - oficer prowadzący szkolenia psów. Serial cieszył się sporą popularnością szczególnie w latach 70. Utrzymany był w konwencji kina kryminalno-komediowego, nie zabrakło w nim pościgów, strzelanin i wybuchów, przez co serialowy pies Cywil zawsze miał łapy pełne roboty... Nie udało mi się znaleźć na Youtube żadnego odcinka; wszystkie odcinki "Przygód psa Cywila" dostępne są na stronie Tvp.pl.

4. Wojna domowa 
"Wojnę domową" powinna kojarzyć większość z Was, z racji tego, że serial ten jest dość często powtarzany w TVP. Produkcja po raz pierwszy była wyemitowana w 1965 roku. Wszystkie 15 odcinków wyreżyserował Jerzy Gruza (znany także z reżyserii wielu innych, kultowych seriali, np. "40-latka", "Tygrysów Europy" czy "Pierścienia i róży"). Scenarzystką "Wojny domowej" była pisarka Mira Michałowska, znana także jako tłumaczka prozy Ernesta Hemingwaya. Serial opowiadał o losach 16-latka Pawła oraz jego przyjaciółki, rok młodszej Anuli. Poruszano problemy ówczesnych nastolatków i ich rodziców, dlatego "Wojna domowa" zainteresuje każdego, kto zastanawia się, jak kiedyś żyli i myśleli nasi rodzice oraz dziadkowie. W głównych rolach wystąpili znani i lubiani aktorzy, m.in. Irena Kwiatkowska, Alina Janowska czy legenda Kabaretu Starszych Panów - Jarema Stępowski. Natomiast w rolę Pawła wcielił się Krzysztof Janczar, dziś znany głównie z roli Bolka w telenoweli "Klan". Dla zainteresowanych: "Wojna domowa" dostępna jest na stronie internetowej telewizji TVP. 

5. Święty
Brytyjska produkcja z uwielbianym Rogerem Moorem, aktorem, który zasłynął nie tylko z roli Jamesa Bonda, ale właśnie i Simona Templara w "Świętym". Ten brytyjski serial, produkowany w latach 1962-1969 (ukazało się 118 odcinków w 6. sezonach), to chyba najbardziej znany serial kryminalny na świecie. Stacje telewizyjne nawet dziś powtarzają go dość często, a warto też wspomnieć, że "Święty" oparty jest na książkach Lesliego Charterisa, który od 1928 do 1963 napisał łącznie 37 (!) książek z Simonem Templarem w roli głównej (później do serii włączono powieści kontynuatorów - podobnie jak w przypadku naszych rodzimych "samochodzików"). Grany przez Moore'a Simon Templer, był złodziejem w stylu Robin Hooda - okradał bogatych kryminalistów i oprócz czerpania z tego niezłych profitów, wsadzał kryminalistów za kratki. Zawsze jednak deptał mu po piętach inspektor Claude Eustace Teal, który najwyraźniej nie doceniał starań i talentów tytułowego "Świętego"... Na szczęście Templar przez wszystkie odcinki był krok przed pragnącą go schwytać policją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz