wtorek, 5 sierpnia 2014

RECENZJA KSIĄŻKI: Bernhard Roetzel - "Gentleman. Mężczyzna z klasą"

Caban czy chesterfield? Saddle shoe czy oksford? Nie wstydź się przyznać, że nie wiesz o co chodzi. Dopiero czytając tę książkę, dowiesz się, co znaczy wyglądać jak prawdziwy gentleman.

Bernhard Roetzel jest jednym z najbardziej poważanych osób w dziedzinie klasycznej mody męskiej. Ten urodzony w Hannoverze 48-latek opublikował powyższą książkę już w 1999 roku, czyniąc z niej jedną z najważniejszych pozycji dotyczących bycia gentlemanem. Dotychczas "Gentleman. Mężczyzna z klasą" została przetłumaczona na 19 języków, a o Roetzelu dzięki niej usłyszał cały świat; autor, idąc za ciosem, opublikował kilka kolejnych książek, bywa także gościem wielu sklepów odzieżowych na całym świecie.

Co czyni tę książkę interesującą? To nie tylko ciekawe fotografie, praktyczne porady dotyczące np. tego, jak prać koszule czy wiązać krawaty, ale również rys historyczny, od którego Roetzel rozpoczyna każdy rozdział; porównuje trendy obowiązujące na początku XX wieku i dziś, zwyczaje modowe w różnych krajach, zajmująco pisze też o historii dżinsów.

Co ważne - pisząc np. o garniturach, autor nie ogranicza się wyłącznie do drogich i ekskluzywnych marek. Radzi m.in., jak oszczędzać kompletując garderobę, czy jak czyścić skórzane buty, aby służyły jak najdłużej. Analizuje problem, który ma chyba każdy, kto dobiera sobie strój, czyli łączenie kolorów, i dochodzi do wniosku, że najbardziej przydatne w tej kwestii jest... koło barw, na pewno znane wszystkich jeszcze z lekcji plastyki w szkole. Podczas lektury bywałem szczerze zaskoczony tematami, które porusza Roetzel; kto bowiem dziś wie, że kolory dzielą się na grupy - rustykalne, biznesowe, młodzieżowe i wieczorowe? No właśnie. A Roetzel wie. I tłumaczy to w bardzo przystępny sposób.

Garnitury, kapelusze, skórzane buty... Stop! Gentleman to także mężczyzna, który chodzi w t-shirtach, krótkich spodenkach, koszulkach polo oraz bluzach z kapturem. Zdziwieni? Otóż, Roetzel uważa, że ubrania nigdy nie są nieatrakcyjne czy bezstylowe; problem powstaje, gdy ubrania są noszone przez niewłaściwych ludzi w nieodpowiednim miejscu i czasie. To zresztą bardzo trafna maksyma, której warto się trzymać.

Książkę "Gentleman. Mężczyzna z klasą" polecam przede wszystkim tym, którzy interesują się modą. To także świetna pozycja dla osób pasjonujących się historią ubrań. Ta książka uświadomiła mi między innymi, ile pracy wkłada szewc w zrobienie pary butów. I dlaczego mimo wszystko warto zainwestować w skórzane, solidne buty, których cena nierzadko przyprawia o zawrót głowy.

Autor: Bernhard Roetzel
Tytuł: Gentleman. Mężczyzna z klasą
Wydawca: Buchmann
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 237

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Buchmann

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz